Košumberk
První písemná zmínka o hradu pochází z r. 1318. Do dnešní doby se dochovaly zbytky opevnění několika budov a hradní věže. Hrad Košumberk svého času sloužil pánům z Chlumu i rodu Slavatů, a to až do požáru v roce 1573, kdy hrad Košumberk zcela vyhořel. V rámci nutné renovace byl ke starému hradu na počátku 17. století přistavěn renesanční zámek.
V prostředí zámku a přilehlého městečka se odehrává román Jiřího Šotoly Tovaryšstvo Ježíšovo.
Román vychází ze skutečných historických událostí po třicetileté válce v letech 1667 až 1696 a popisuje osudy skutečných postav. Zde žije hraběnka Marie Maximiliána Žďárská ze Žďáru (1633–1690), která je dvojnásobnou vdovou, navíc přišla o dva syny a zůstala jí jen dcera a košumberské panství, na němž nyní hospodaří. Její zpovědník jezuita páter Vojtěch Had je pověřen úkolem zabránit hraběnce v novém sňatku a přesvědčit ji, aby financovala působení jezuitů na svém panství.
Hraběnka složí slib vdovské čistoty a zaplatí stavbu poutní kaple na Chlumku, kde je vystaven obraz Panny Marie Pomocné (kopie Cranachova obrazu), jenž má zázračnou moc a stává se poutním místem. V blízkosti kaple staví jezuitskou rezidenci, později přenechává hrad a panství Tovaryšstvu. Na sklonku svého života staví velkolepý chrámu na Chlumku, který v Luži stojí dodnes.