Jdi na obsah Jdi na menu
 


knihy

Příspěvky

Hotýlek

15. 3. 2018

img_20180304_074556.jpgUž hrozně dlouho jsem nepřečetla žádnou větší knihu. Čtu jen krátké knížky a nebo povídky. Do větších a rozsáhlejších knih se nepouštím, protože vyžadují větší a delší soustředění, což mi dnes dělá trochu problém. Nicméně sleduji co vychází a taky sleduji recenze knih, a tak jsem se rozhodla, že zkusím tolik vychvalovanou současnou českou autorku Alenu Mornšajnovou. Spisovatelka už vydala několik románů, které jsou u čtenářů velmi oblíbené. Já jsem si vybrala Hotýlek. A volba to byla skvělá. Rozhodně doporučuji. Kniha je velmi čtivá a líbila se mi.

 

Odporný svět

21. 9. 2017

Myslet si, že kniha "Odporný svět" od české spisovatelky Aleny Müllerové, bude něco pozitivního a optimistického, tak to tedy určitě ne. Přesto jsem si knihu vzala sebou na dovolenou. Kniha mě nezklamala, i když je to docela depka.

 

Prázdninové čtení - Divné dny

8. 8. 2017

Když jsem byla posledně v knihovně a neměla nic objednaného, sáhla jsem po knize "Divné dny", která stála v nabídce novinek s doporučením prázdninová četba.

 

Průvodce brněnským Bronxem

17. 7. 2017

Londýn má svůj Bronx a my v Brně máme BRNOX, alespoň tak nazvala autorka Kateřina Šedá svého průvodce problematickou zónou našeho města, tzv. vyloučenou lokalitou v okolí ulic Cejl, Bratislavská, Francouzská, Křenová...

 Brnox - průvodce brněnským Bronxem

 

Prameny živé vody

14. 6. 2017

V létě skoro nečtu. S takovou asi nesplním Čtenářskou výzvu. Musím se polepšit. Z nabídky nových knih mě zaujala ta, která pojednává o životě a strastiplné cestě průkopníka přírodního léčení Vincence Priessnitze (1799-1851). Studená voda, slunce, čerstvý vzduch, pohyb, otužování a koupele - to jsou hlavní směry, které Priessnitz při léčení vyznával.

 

Utajené životy slavných Češek

1. 5. 2017

Utajené životy slavných Češek autorky Martiny Bittnerové odhalují pět nevšedních osudů slavných žen, i když "slavné" jsou některé z nich i proto, že jsou dcerou nebo přítelkyní někoho mnohem známějšího. To je třeba příběh Theodory Němcové, která se ničím neproslavila, byla "jen" dcerou Boženy Němcové.

 

Tajemná místa naší země

20. 4. 2017

Objevila jsem skvělou knížku. Tajemná místa naší země - autor Petr Dvořáček. Autor se v ní zastavuje na mnoha místech naší republiky, která jsou nějakým způsobem spojená s něčím tajemným. Třeba s tajemstvím templářů, s tajemstvím smrti, ďábla, pohanských svatyň, keltů, světců a různých zázraků.
Některá místa jsou mně dobře známá (Dolní Kounice, Vraclav, Mikulčice, Kostnice a Kapucíni v Brně, Templštejn, Býčí skála...), ale o mnohých slyším poprvé, a tak se moc těším, až je při svých výpravách taky "objevím". Kniha je doplněna o spoustu fotografií a může skvěle posloužit při plánování výletů.

 

Čtenářská výzva 2017

12. 1. 2017

Čtenářskou výzvu 2016 jsem splnila na 80%. Chyběly mi 4 úkoly. Knih jsem sice přečetla víc a některé úkoly bych splnila vícekrát, (třeba povídkových knih jsem přečetla několik), ale do výzvy mohla jít jen jedna. Některé úkoly jsem prostě nestihla a některé mi daly pořádně zabrat, třeba kniha od nositelky Nobelovy ceny za literaturu (vybrala jsem si A. Munro - Příliš mnoho štěstí), do které jsem se musela hrozně nutit. Díky čtenářské výzvě jsem si ale přečetla knihy, které bych si nikdy nevybrala a jsem ráda. Letos jsem se přihlásila znovu, tak se musím víc snažit.

 

Jan Zábrana - Sedm povídek

17. 9. 2016

Nedávno jsme si přečetla knihu Evy Zábranové - Flashky, ve které vzpomíná na svého otce, významného spisovatele a překladatele. A protože autora znám pouze z jeho překladů a vlastně jsem žádnou jeho knihu nečetla, přinutila mě zajímavá zpověď dcery přečíst si něco od tohoto předčasně zemřelého spisovatele. Protože povídkové knihy mám ze všeho nejradši, tak jsem zvolila knihu: Sedm povidek.

 

Hájíček potřetí (Rybí krev)

26. 8. 2016

Knihy od Hájíčka jsou tak dobře "čitelné", že jsem zase sáhla po další, i když jsem si chtěla přečíst něco úplně jiného. Tentokrát je opět příběh z prostředí jižních Čech, konkrétně z okolí jaderné elektrárny a přehrady, která se zde v souvislosti s JE vybudovala.