Jdi na obsah Jdi na menu
 


architektura

Příspěvky

Giskrova vila

8. 10. 2017

Podstatně lépe než její sousedka Arnoldova vila, dopadla vila Giskrova, kterou projektoval architekt Arnold, a která je přibližně stejně stará jako její sousedka. Nepatří městu, ale Akademii věd a sídlí v ní Ústav Geoniky. Je opravená (i když ta jednolitá bílá fasáda se mi moc nelíbí), ale normálně se v ní žije a pracuje.
dsc_0030.jpg

 

Arnoldova vila

1. 10. 2017

V bezprostřední blízkosti vily Tugendhat, skrytá v husté zahradě, je další skvost brněnské architektury z 60. let 19. století. Vlastní vila postavená architektem Josefem Arnoldem. Je již několik let opuštěná a chátrá. Bývalá mateřská školka, která zde léta sídlila, musela odejít již před 5 lety, a od té doby se o vilu nikdo nestará. Zájemci o opravu by se asi našli, zvláště když k zahradě patří i velikánský pozemek, na nejlepší adrese v Brně, kde by se určitě mohla objevit nějaká ta komerčně zajímavá "stavbička". Budova vily patří městské části Brno-sever, ale plánované opravy by stály několik desíítek miliónů korun, a to bez dotace z fondů není realizovatelné. Úředníci se nemohou domluvit a památka chátrá dál. Je nepřístupná, ale díky Dnům architektury se zájemcům alespoň na jeden den otevřela.

 

Na Veveří 9 věží

27. 8. 2017

"Dlouho opuštěný, několikrát bezohledně adaptovaný, sevřený v ošklivém betonovém krunýři, který z něj doslova rve kusy zděného těla, se slepýma očima rozbitých oken a nalomenou páteří a pochroumanými žebry propadlých střech. To byla na konci 20. století podoba kdysi slavné královské pevnosti, residence moravských markrabat i pozdějšího hrdého centra jednoho z největších moravských panských velkostatků." - zdroj: Čs. rozhlas Brno

 

Synagoga

23. 5. 2017

Na Moravě je jediná fungující synagoga. Je to menší dvoupatrová zcela nenápadná minimalistická stavba čtvercového půdorysu na ulici Skořepka v Brně. Velikánské čtvercové okno a jinak hladká světlá "krabice". Funkcionalistické dílo významného brněnského architekta židovského původu Otto Eislera.

 

Žďársko - putování za Santinim

28. 4. 2017

Další putování za barokními stavbami Santiniho, tentokrát na Vysočinu po následující trase: Zvole, Horní Bobrová, Obyčtov - tady všude vznikly kostely podle návrhu Santiniho a Žďár nad Sázavou se zajímavým Morovým hřbitovem, hospodářským dvorem Lyra a taky rozsáhlý objekt kláštera s klášterní basilikou, zámkem Kinských a krásným moderním muzeem.
dsc_0248.jpg

 

 

Bílá Hora a Lobkovický palác

25. 1. 2017

dsc_0326.jpgZimní návštěva Prahy. Smogová situace sice pominula, ale hezky není. Zato je strašná zima. Tentokrát mám v plánu návštěvu Lobkovického paláce na Pražském hradě (pohled ze Starých zámeckých schodů), jediné památky, která je v soukromém vlastnictví. Dnes slouží jako rodinné muzeum Lobkoviců se spoustou vzácných památek.
Druhou zastávkou je Bílá Hora. Tady proběhla v roce 1620 neslavná bitva české historie.

 

Iconic Houses - Rothmayerova vila

6. 9. 2016

Na zahraničním webu Iconichouses.org jsou uváděna prestižní díla světových architektů mapující moderní vily 20. století ve světě, zejména v Evropě a Americe. Nevím, podle jakých kritérií jsou stavby do seznamu zařazovány, ale fakt je, že z České republiky je zde uvedena vila Tugendhat a Jurkovičova vila (Brno), Müllerova vila (Praha), Hoffmanův dům v Brtnici, Brummelova vila od A. Loose v Plzni a nedávno se tam objevila i Rothmayerova vila v Praze. Myslím, že jedním z hlavních kritérií pro zařazení do prestižního seznamu je (kromě architektonických kvalit) i veřejná přístupnost, tzn. stavby slouží veřejnosti jako muzeum, výstavní prostory apod.

 

Zřícenina hradu Orlík

4. 9. 2016

Kdybych si měla vybrat mezi návštěvou hradu, zámku  nebo zříceniny, jednoznačně bych zvolila zříceninu. A kdybych věděla, že budu kromě romantické zříceniny obdivovat i moderní technické řešení, tak bych neváhala ani minutu. Jenomže o takových nádherách se moc neví, a to se o památky docela zajímám. Takže zajímavý tip na výlet.
dsc_0291.jpg

 

Müllerova vila

13. 8. 2016

Jednou z nejkrásnějších a nejznámějších vil v Praze je Müllerova vila. Její návštěvu mám v plánu hodně dlouho, a když jsem při nějaké "dárkové" příležitosti dostala voucher k návštěvě, bylo to jasné. Jenom vybrat vhodný termín, písemně si rezervovat místo a vyrazit do Prahy!
dsc_0466.jpg

 

Banka Union

22. 4. 2016

Mám ráda místa, kam se nedá úplně normálně dostat. Třeba do budovy Českého rozhlasu Brno, která má své sídlo na Beethovenově ulici v Brně. Rozhlas Brno, který loni slavil kulatiny, měl postupem doby různá sídla. Střechu Zemského domu, studia na Kounicově (tehdy Leninově ul.) i areál Brněnského výstaviště. Dnes už od roku 1950 sídlí v budově bývalé banky UNION.