Jdi na obsah Jdi na menu
 


architektura

Příspěvky

Weissenhof Siedlung Stuttgart 1927

4. 11. 2014

Ve vile Tugendhat v Brně probíhají občas kromě prohlídek i velmi zajímavé přednášky zejména o architektuře. Poslední z nich byla o souboru staveb známých jako obytný soubor Weissenhof ve Stuttgartu. Přednášela ředitelka současného muzea Weissenhof paní Anja Krämer. Obytný soubor ve stylu funkcionalismu, postavený za 5 měsíců, byl poprvé představen na výstavě o bydlení budoucnosti v r. 1927. Jednotlivé práce 14 významných architektů tehdejší doby mají několik společných znaků. Bílé budovy, účelové řešení, jednoduché fasády, ploché střechy, sloužící jako terasy, využití prefabrikátů apod. 

 

Hoffmannův dům

28. 9. 2014

Mezinárodní web ICONIC HOUSES je seznam architektonicky významných domů 20. století, které jsou otevřené pro veřejnost. Těchto staveb máme podle tohoto seznamu v ČR 6. Müllerova a Loosova vila v Praze, vila Tugendhat a Jurkovičův dům v Brně, Bauerova vila v Libodřicích a Hoffmanův dům v Brtnici. Takže Brtnice - námět na krásný podzimní výlet.

dscn7925.jpg

 

 

Jan Blažej Santini je "in"

3. 8. 2014

Fenomenální a velmi plodný představitel vrcholně barokní architektury počátku 18. stol. je dnes velmi populární. Pracoval pro staré církevní řády, pro které opravoval a originálním způsobem dostavoval poničené gotické chrámy, ale pracoval i na zakázku pro šlechtu. Na našem území mu bývá připisováno až 150 děl. Jenže těch, kde je autorství skutečně doloženo, je podstatně méně. Některá díla jsou pouze ovlivněna jeho tvorbou nebo pocházejí od jeho žáků. Jeho stavby jsou častým cílem zájezdů, turistů, kteří obdivují a badatelů, historiků, kteří se přou a dokládají, jestli to je Santini nebo ne.

 
Celý příspěvek | Rubrika: architektura | Fotografie: santini

Sonocentrum - stavba bez jediného pravého úhlu

18. 5. 2014

Neobvyklý design zvenku i uvnitř budovy. Koule, resp. rotační elipsoid - srdce stavby upoutá pozornost každého. Sono Centrum se stalo nejmodernějším hudebním klubem u nás. V komplexu se kromě koncertního sálu, klubu a barů nachází i hotel a restaurace.

 
Celý příspěvek | Rubrika: architektura | Fotografie: architektura

Chvála gotiky

23. 4. 2014

Mám ráda gotickou architekturu. Je vysoká, štíhlá, jednoduchá, bez množství zdobných prvků. Má hodně světla, lomené oblouky, žebrové klenby a fiály. Je toho ještě víc, ale tohle je pro mě důležité. Gotický sloh vznikl postupně vývojem ze slohu románského a jako směr se udržel celá 4 století. V Brně moc gotických staveb nemáme, ale kostel sv. Jakuba a Basilika na Starém Brně stojí za to.

kostel-sv.jakuba.jpg

 

 


 

 


 

 

 

 

« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5