Jdi na obsah Jdi na menu
 


architektura

Příspěvky

Müllerova vila

13. 8. 2016

Jednou z nejkrásnějších a nejznámějších vil v Praze je Müllerova vila. Její návštěvu mám v plánu hodně dlouho, a když jsem při nějaké "dárkové" příležitosti dostala voucher k návštěvě, bylo to jasné. Jenom vybrat vhodný termín, písemně si rezervovat místo a vyrazit do Prahy!
dsc_0466.jpg

 

Banka Union

22. 4. 2016

Mám ráda místa, kam se nedá úplně normálně dostat. Třeba do budovy Českého rozhlasu Brno, která má své sídlo na Beethovenově ulici v Brně. Rozhlas Brno, který loni slavil kulatiny, měl postupem doby různá sídla. Střechu Zemského domu, studia na Kounicově (tehdy Leninově ul.) i areál Brněnského výstaviště. Dnes už od roku 1950 sídlí v budově bývalé banky UNION.

 

Křížová chodba dominikánského kláštera

5. 4. 2016

dsc_0499.jpgDominikánský klášter v Brně byl založen ve 13. století Přemyslem Otakarem I. Dominikáni klášter postupně rozšířili a přistavěli k němu pozdně románskou křížovou chodbu. V polovině 14. století byl klášter přestaven ve stylu gotiky a koncem 15. století vznikla dodnes dochovaná pozdně gotická křížová chodba. Od roku 1297 sloužila část kláštera k zasedání zemského soudu, sněmu a byli zde jmenováni do funkcí moravští markrabí. V polovině 17. století, kdy se Brno stalo hlavním městem Moravy, zde sídlil i královský tribunál. Součástí kláštera byl i kostel sv. Michala, který byl zničený v době obléhání města Švédy. Dnešní barokní podobu získal kostel v 17. století po totální přestavbě Jana Křtitele Erny, při které byla změněná orientace chrámu se dvěma věžemi na východ. Část kláštera slouží od roku 1934 jako Nová radnice a v prostorách křížové chodby se konají příležitostné výstavy.

 

Santini v Křtinách

17. 10. 2015

dsc_0158.jpgPrvní dochované zmínky o Křtinách jsou z roku 1237, avšak historie městečka sahá až k příchodu moravských věrozvěstů Cyrila a Metoděje v 9. století. Dominantou Křtin (i když se nenachází na žádném kopečku), je monumentální barokní komplex chrámu, zámku a rozsáhlého parku podle návrhu architekta Jana Blažeje Santini – Aichla z roku 1750, bývalé sídlo premonstrátů z brněnských Zábrdovic. V současnosti patří část areálu Mendelově univerzitě v Brně.

 

Löw Beerova vila v Brně

1. 9. 2015

dscn9065.jpgV Brně jsou přístupné veřejnosti 4 slavné vily. Ta poslední, letos otevřená restaurovaná secesní vila, je známá jako vila Löw Beerova. Správně by se možná mohla jmenovat Fuhrmannova vila, protože si ji nechal postavit v letech 1903-1904 na ulici Drobného 22 (dříve Sadová-Parkstrasse) průmyslník Moritz Fuhrmann, majitel brněnské továrny na textilní plyše.

 

kostel sv. Augustina

28. 8. 2015

Je skvělé, když se občas veřejnosti otevřou zajímavá místa, která jsou normálně zavřená. Třeba některé kostely, do kterých se dostanete jen v době bohoslužeb, jinak jsou nepřístupné, ale otevírají se při příležitosti různých akcí (Noc kostelů) nebo během hudebních festivalů. To se týká i kostela sv. Augustina na náměstí Míru v Brně.

 

Dům Dušana Jurkoviče

13. 8. 2015

dsc_0055-001.jpgKdyž v roce 1899 pozval ředitel vzdělávacího spolku Vesna Fr. Mareš do Brna Dušana Jurkoviče, aby mu vybavil školu a penzionát pro dívky nábytkem a doplňky, bydlel tehdy Jurkovič na ulici Giskra Str. (dnes Kounicova) a později na Veveří 14. A protože se mu v Brně líbilo a zakázek přibývalo, rozhodl se postavit si na okraji města vlastní rodinnou vilu.

 

Telč - výlet s foťákem

18. 7. 2015

dsc06141.jpgNěkdy se podaří jet na výlet s lidmi podobného smýšlení a s podobným koníčkem. Tentokrát s fotografy. Je to fajn, protože nikdo nikam nespěchá, času je dost a naopak se předpokládá, že se někde bude čekat na světlo, na tmavý mrak, na západ slunce nebo dokonce na tmu, aby snímek dostal ty správné barvy a stíny. Týden focení v Telči začíná.

 

Kotlářská 3 - smutný osud domu

18. 5. 2015

Na Kotlářské ulici, kousek od Konečného náměstí stojí velký, členitý a vznešený dům. Při pozornějším pohledu však člověk zjistí, že dům má vytlučená okna, posprejované lodžie, rozbitá skla a zničenou fasádu s výzdobou. Přesto je jasné, že dříve patřil k těm "lepším".
dscn8587.jpg

 

Rosa coeli

19. 4. 2015

Nedaleko Ivančic v údolí řeky Jihlavy se nachází jedno z nejmagičtějších míst, které znám - klášter Rosa coeli. Zvláštní místo, úžasná atmosféra a strohá gotická architektura kláštera, který byl založen r. 1181 Vilémem z Pulína pro ženský řád premonstrátek. Ve 14. století prodělal rozsáhlou přestavbu dsc_0232.jpgdo dnešní gotické podoby. Za husitských válek byl klášter vypálen a poté nastal jeho úpadek.
____________
Na celém světě není tolik ticha
jako když sněží v Dolních Kounicích
a probořenou střechou katedrály
snáší se k zemi bílý sníh.

Slavík tam zpívá v létě celou noc
a němá luna na cimbálek hrá
stříbrný nástroj který nemá strun
pod volným nebem v troskách kláštera
(Jan Skácel)

 
Celý příspěvek | Rubrika: architektura | Fotografie: Rosa coeli