Jdi na obsah Jdi na menu
 


kultura

Příspěvky

Průřez Kupkou

26. 11. 2018

Zcela neplánovaně jsem se na několik dní ocitla v Praze a kromě povinností měla i několik hodin volna. Takže vítaná příležitost navštívit některé kulturní skvosty. V první řadě výstavu Františka Kupky ve Valdštejnské jízdárně.

 

Vzhůru do divočiny

28. 8. 2018

Vzhůru do divočiny
Nenáročná letní komedie s Karlem Rodenem a J. Krausovou, které tentokrát úspěšně doplňuje K. Nováková.
 

 

Otevírání klenotnice

22. 7. 2018

O víkendu proběhla na několika místech v Brně velká akce s názvem Mendel je ...vědec. Vše při příležitosti jeho narozenin, ale protože se neví přesně, jestli se narodil 20. nebo 22. července 1822, tak akce probíhala celý víkend, a tak zahrnula obě možná data. Někde se však vyskytla informace, že oslavujeme 200 let od narození, ale asi je to kachna, protože 200 let budeme slavit až za 4 roky (možná jsme si zkoušeli jednu z předpremiér)!
dsc_0054.jpg

 

 

Lula del Rey

29. 5. 2018

Jednou za rok je v Brně Divadelní festival. Na pár dnů v květnu přijíždějí domácí i zahraniční divadelní soubory, aby předvedly co a jak to dělají jinde. Je možno vidět jak klasiku, tak i úplně zvláštní a neobvyklá představení. Jedno takové jsem viděla: Lula del Rey.
Soubor Manual Cinema přijel z Ameriky, aby předvedl neskutečné představení. 3 zpětné projektory, stínové loutky, světla, živá hudba, zpěvy a skupina mladých umělců, kteří pomocí střídání obrázků promítaných na plátno a hraných stínových scének vyprávějí příběh. Beze slov. A to vše je tak umě udělané, že chvílemi přemýšlíte, jestli to co vidíte je kreslené nebo hrané. Prostě něco úplně jiného. Skvělé, ráda bych doporučila ke shlédnutí, ale pochybuji, že se někde v nejlbližší době s tímto zajímavým souborem budete  moci potkat.

 

Bučovice - výstava na zámku

24. 4. 2018

dsc_0001-003.jpg

 

Věra v NdBrno

29. 3. 2018

Národní divadlo v Brně připravilo pro činoherní scénu Reduta novou hru s názvem "Věra". Představení je průřezem života naší královny gymnastiky, držitelky 11 olympijských medailí. Portrét celosvětově uznávané sportovkyně, její triumfy v Tokiu a na olympiádě v Mexiku, tichý protest proti okupaci v r. 1968, podpis dokumentu 2000 slov, strmý pád, manželství, rodinná tragédie, 20 let života v ústraní a nový návrat.

 

Vitka

24. 2. 2018

Vitka - Vitulka - Vítězslava Kaprálová (1915 - 1940). Narodila se v Brně v rodině hudebního skladatele a učitelky zpěvu. Své první dílo zkomponovala již v 9 letech. Studovala jako vůbec první dívka na brněnské, později na pražské konzervatoři skladbu a dirigování. Později získala stipendium v Paříži. Byla žačkou B. Martinů, který se stal jejím spolupracovníkem i důvěrným přítelem. Dirigovala Českou filharmonii i orchestr BBC. Jejím životem prošlo mnoho dalších mužů, významných hudebních osobností. Na sklonku života se provdala za Jiřího Muchu, syna slavného malíře. Brzy po svatbě v pouhých 25 letech zemřela na tbc. V současné době má hrobku na Ústředním hřbitově v Brně.
To byla Vitka a o ní je poslední premiéra v DNP; v hlavní roli skvělá Tereza Marečková.

 

Audience u královny

20. 10. 2017

Konečně jsem byla po dlouhé době v ND v Praze, a to ve Stavovském divadle. Dostala jsem lístek na divadelní představení Audience u královny s Ivou Janžurovou v hlavní roli. Byla úžasná. Téměř tři hodiny na jevišti, dokonalá práce maskérů a kostymérů, kloboučky, kabelky, rukavičky.... Královna jak vyšitá.

foto: oficiální divadelní plakát

 

4 sestry

2. 9. 2017

4 sestry jsou úsměvné divadelní představení, které neurazí, ale nic k hlubokému přemýšlení v něm není (ale mohlo by být). Je to je bláznivá letní komedie od našeho momentálně nejúspěšnějšího spisovatele Patrika Hartla. Toto  představení se bude určitě divákům líbit, i díky známým a skvělým představitelkám hlavních rolí. 

 

Autorské čtení

26. 7. 2017

Letošní prázdniny jsem si "zpříjemnila" a taky zkomplikovala zlomenou rukou. S rukou v sádře se nedá skoro nic dělat, takže můj PPA (plán prázdninových aktivit) se rázem úplně změnil. Musela jsem zrušit kurz focení, výlety mimo Brno, protože nemůžu řídit auto, nemůžu se koupat, což je v létě obzvlášť smutné, nemůžu se pořádně oblíct, nemůžu si ani ukrojit chleba - je toho prostě moc, co nemůžu, ale zase můžu víc číst, můžu si kdykoliv dát s kamarádkou vínko, můžu jít na výstavu, do kina nebo na autorské čtení...