Jdi na obsah Jdi na menu
 


kultura

Příspěvky

Výstava fotografií Dagmar Hochové

4. 1. 2015

Dagmar Hochová patří mezi nejznámější čs. ženy-fotografky. Zemřela před 2 lety (1926-2012) a MG v Brně získala do svého vlastnictví její fotoarchív. Probrat a roztřidit množství fotografií prý zabere několik let. MG v Brně představuje I. část jejích fotografií, které se věnují významným historicko-politickým událostem (1968,1989), známým osobnostem, spisovatelům a autorčiným oblíbeným tématům - dětem na periferiích a starým lidem v ústavech sociální péče. Výstava není rozsáhlá, ale představu o humanisticko-dokumentární tvorbě D. Hochové si může udělat každý. Fotografie možná nejsou podle teoretických zásad a pravidel o technice a kompozici, ale mají něco navíc...velkou vypovídací schopnost.

 

Brno - moravský Manchester

18. 12. 2014

pohled-do-jednoho-ze-salu.jpgDalší krásná výstava v Brně mapující vznik, rozvoj, slávu (a úpadek) textilního průmyslu v Brně. Moravský Manchester není název vůbec nadnesený, protože v době největší konjuktury (začátek 20. století) existovalo v Brně 84 textilních fabrik, ve kterých pracovalo okolo 18 tisíc dělníků. Vlněné látky skvělé kvality, často s visačkou Made in England, se exportovaly se celého světa zejména do Severní a Jižní Ameriky a do Orientu. Textilní průmysl přežil i období krize v r. 1922, kdy počet pracovníků klesl na pouhou třetinu. Během 2. sv. války byly 3 továrny úplně zničeny a 14 dalších výrazně poškozeno bombardováním. Přesto po 2. sv. válce textilní průmysl částečně navázal na slavnou historii a mnohé továrny pokračovaly ve výrobě zejména vlněných látek. Člověk nemusí být žádný pamětník, aby znal jména jako Mosilana, Vlněna, Moravan, Elitex..., i když dnes, pokud vůbec alespoň budovy existují, jsou z nich ruiny a mnohé z nich byly již zbourány.

 

Jaroslav Král - pěkná výstava

3. 12. 2014

Jsou výstavy, které můžu vidět klidně dvakrát a tato k nim rozhodně patří. Výstava trochu pozapomenutého malíře Jaroslava Krále v brněnském Domě umění, v galerii, která nese jeho jméno, se mi opravdu líbí.

 
Celý příspěvek | Rubrika: kultura | Fotografie: Jaroslav Král

Mandarinková izba

2. 11. 2014

Několik úsměvných minipříběhů s mnohdy nečekaným rozluštěním, pouze 4 herci zato v různých rolích, milá slovenština - to je Mandarinková izba, divadlo, u kterého se každý zasměje a zapomene na každodenní problémy.  

 

Výstava Bohumil Kubišta - Zářivý krystal

25. 10. 2014

kubista_vystava_2014.jpgOstravský Dům uměni se může pochlubit jednou z nejkrásnějších výstav v letošním roce u nás, výstavou Zářivý krystal, která představuje život a dílo významného malíře Bohumila Kubišty a jeho následovníků, které svým dílem inspiroval. Dílo Bohumila Kubišty je prezentováno téměř všemi významnými díly z jeho jednotlivých tvůrčích období, kdy byl ovlivňován expresionismem, kubismem, futurismem a kdy hledal i svoji vlastní cestu.  Ve druhé části výstavy jsou představena díla českých tvůrců  (např. Emila Filly, Františka Foltýna, Vincence Beneše, Antonína Procházky, Jana Zrzavého, Aloise Kalvody,  Josefa Váchala, Františka Muziky a dalších z období 1905-2013. Výstava děl, jejichž hodnota vysoce převyšuje jednu miliardu korun, je určitě jednou z nejvýznamějších kulturních akcí v v letošním roce u nás.

 

Concentus Moraviae

12. 6. 2014

každoroční hudební akce (letos již 19.ročník), kdy během měsíce června zavítají do různých malých moravských měst hudební tělesa s významnými sólisty.

 
Celý příspěvek | Rubrika: kultura | Fotografie: Porta coeli

La Putyka - Up end down

10. 6. 2014

La Putyka - v poslední době velmi často skloňovaná mezinárodní skupina umělců pod vedením R.Nováka. Sklízí obrovské úspěchy u diváků, úspěšně hostuje v zahraničí, vyhrává kdejaké soutěže, festivaly... a já vlastně nevím, o co jde. Na Wikipedii si mohu přečíst, že Cirk La Putyka je český divadelní soubor, který se profesionálně věnuje žánru „nový cirkus“ a ve své tvorbě se snaží překračovat hranice mezi akrobacií, moderním tancem, divadlem, hudbou a sportem. Vytváří vlastní specifickou poetiku a svůj pohled na tento žánr...Ale co vlastně dělají, jak vypadá jejich představení jsem si neuměla vůbec představit. Naštěstí v rámci festivalu Divadelní svět hostují u nás v Brně.

 

Pamäť vody (Vzpomínky na vodu)

9. 6. 2014

Tři sestry Mary, Teresa a Catherine (Zdena Studenková, Zuzana Kocúriková, Zuzana Fialová) se setkávají ve svém rodném domě, kam přijely zařídit pohřeb své matky. 

 

« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7