Jdi na obsah Jdi na menu
 


kultura

Příspěvky

Měsíc autorského čtení

15. 7. 2016

MAČ - je nepěkná zkratka skvělé každoroční červencové akce v Brně. Měsíc autorského čtení. 31 dnů během celého července můžete každý večer přijít do Divadla na provázku, kde každý den předčítá jiný autor z Čech nebo Slovenska. K tomu nějaká hostující země (letos Španělsko), která představí svých 31 autorů a máme gigantickou akci, během které se můžete seznámit s 62 spisovateli. A aby to nebylo málo, tak v Brně se začíná, a pak se celá akce vždy s jednodenním posunem stěhuje postupně směr Ostrava, Košice, Wroclaw a Lvov.

 

Malý rodinný podnik

15. 6. 2016

Moje divadelní sezóna končí. V létě do divadla nechodím, jsou divadelní prázdniny a Shakespearovské slavnosti už jsou příliš komerční a drahé. Takže nová činoherní hra na repertoáru MdBrno "Malý rodinný podnik" je pro mě poslední divadlo této sezóny.

 

Kultura, která mě nenadchla

6. 6. 2016

Mohlo by se zdát, že kulturní akce, které navštěvuji, jsou vždycky perfektní. Ale není tomu tak. V poslední době jsem viděla několik akcí, které mě nijak nenadchly, vlastně mě trochu zklamaly.

 

Výstava I. - Maxim Velčovský

30. 5. 2016

max1.jpgMoravská galerie v Brně si dala letos do plánu uspořádat dvě rozsáhlé výstavy významných současných českých designerů, Maxima Velčovského a dua Olgoj Chorchoj. Ta první s názvem "Vše za 39" právě skončila, a na tu druhou se můžeme ještě těšit, bude někdy na podzim.

 

Leoš aneb Tvá nejvěrnější

29. 4. 2016

Scénář: Milan Uhde, režie Vladimír Morávek, hudba: Miloš Štědroň a Leoš Janáček. Divadlo na Provázku Brno.

 

Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho

11. 4. 2016

Málokterý český autor se může pochlubit tím, že jeho hra byla přeložena do 14 cizích jazyků. Smočkova hra Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho se tak asi hraje skoro všude. Hru jsem viděla v posledních mnoha letech asi 6x v různém hereckém obsazení. Ale kromě jednoho studentského představení, ve všech kraloval Bolek Polívka v hlavní roli. Stejně tak i tentokrát v novém uvedení divadla U Bolka.

 

Divnej brouk

9. 3. 2016

Stalo se to 8.12.1980, tehdy zabil šílenec Mark David Chapman legendárního člena skupiny Beatles Johna Lennona. S názvem Podivnej brouk aneb Kdo zabil Johna Lennona se hraje na Sklepní scéně Divadla na Provázku.

 

Petrolejové lampy

3. 3. 2016

Petrolejové lampy - klasika v úplně klasickém podání, které už dnes nebývá úplně běžné, spíše je to vyjímečné. Často se klasika přepracovává až příliš moderně, což se ne vždy povede a mně se to povětšinou nelíbí.
Tak tentokrát je představení opravdová klasika, která se povedla, včetně nápadité scény a kostýmů, kterou má od únorové premiéry na repertoáru činohra Národního divadla v Brně.

 

Doma u Hitlerů

19. 2. 2016

"Oni byli krutí, já můžu být taky", říká Arnošt Goldflam o své hře. Komické historky z Hitlerovic kuchyně, ze kterých až někdy mrazí, aneb šest obrazů z Führerova života podle A. Goldflama.

 

Tichý Tarzan

10. 2. 2016

S podtitulem "Zcizené deníky fantoma erotické fotografie".
O tomto nedostudovaném malíři z Kyjova, kterého proslavily neostré, mírně erotické, poničené a rozmazané fotky málo oblečených žen a dívek, které fotograf pořizoval z úkrytu např. na koupališti, jsem už psala po návštěvě jeho výstavy. 
Miroslav Tichý - loco, artista, fotógrafo y vagabundo