Jdi na obsah Jdi na menu
 


kultura

Příspěvky

Fenomén Lubo Kristek

2. 10. 2015

Mám ráda náhody. A tak jsem náhodou před 2 dny zapnula v noci televizi, kde zrovna mluvili o chystané vernisáži k výstavě známého umělce. Retrospektivní výstava Lubo Kristeka, kterou uspořádala Mendelova univerzita v Brně na zámku v Křtinách. A protože jsou Křtiny jenom kousíček od nás, tak by byla škoda se tam nepodívat. Vernisáž jsem nestihla, ale prý stála za to, vlastně se nejednalo o klasickou vernisáž, ale happening s mnoha účinkujícími umělci. Jenom část scény zůstala, tak jsem si vyfotila alespoň tu, protože ve výstavních prostorách se fotit nemohlo.  
dsc_0155.jpg

 

Zahájení sezóny ND Brno

2. 9. 2015

Národní divadlo Brno zahájilo novou sezónu 2015/2016 koncertem před budovou Janáčkova divadla, které letos oslaví 50 let od otevření budovy.  V podání sólistů opery i baletu, orchestru a sboru Janáčkovy opery a pod taktovkou šéfdirigenta seznámili diváky s připravovanými novinkami nadcházející sezony.  Akce byla povedená. Je pěkné, s jak velkým zájmem se tato akce setkala. Na prostranství před divadlem nebylo opravdu k hnutí.
Asi máme rádi divadlo!

 

Miroslav Tichý - loco, artista, fotógrafo y vagabundo

8. 7. 2015

Miroslav Tichý - blázen, umělec, fotograf i vagabund - titulek jsem si vypůjčila z nadpisu k článku o chystané výstavě podivného umělce ve Španělsku.
M. Tichý (1926 - 2011), rodák z Kyjova, je nyní patrně nejznámějším českým fotografem ve světě. Jeho fotografie mohli návštěvníci obdivovat na výstavách např. v Paříži, Londýně, Zurychu, Seville, Berlíně, New Yorku, Praze a nyní i již poněkolikáté v Brně.

http://www.olemiarte.com/blog/noticias/miroslav-tichy

 

BMN - 16.5.2015

16. 5. 2015

18. května se slaví mezinárodní den muzeí. Kolem tohoto data se organizují v různých městech Muzejní noci. Tento den jsou muzea otevřena od 6 hod. večer až do půlnoci. V Brně se tato akce konala 16.5. Kromě otevřených muzeí a prohlídek expozic s průvodcem, je možno navštívit i některé jindy uzavřené památky, poslechnout si třeba koncert v kostele, naučit se Argentinské tango. Hodně aktivit je určeno i dětem. Akce je mezi lidmi hodně oblíbená. Celé rodiny i s dětmi vyrážejí do města a blízkého okolí, takže město je i v noci neobyčejně rušné.  Obdobná akce se chystá v červnu - Noc kostelů, ale letos jsem pryč.

 

Hry o Marii

2. 4. 2015

Jedinečné, skvělé, úžasné - takové je představení Hry o Marii!

 

Bratr & bratr

17. 3. 2015

dsc_0159aa.jpg
 

 

Bratr & bratr, resp. Saudek & Saudek - patrně nejnavštěvovanějsí brněnská výstava letošního jara. Retrospektiva k 80. narozeninám obou bratrů. Zatímco jeden právě slaví narození svého 12 (?) dítěte, ten druhý už několik let leží v kómatu v nemocnici.

 
Celý příspěvek | Rubrika: kultura | Fotografie: Saudek&Saudek

Jméno - nová hra v MdB

14. 3. 2015

Pět herců, skvělé obsazení (Antalová, Skála, Havelka...), francouzská komedie - to je nová hra v MdBrno.

 

Skleněný pokoj v divadle

7. 2. 2015

Knihu současného anglického spisovatele Simona Mawera Skleněný pokoj o osudech slavné vily Tugendhat a lidí okolo ní znám, autora znám taky, byla jsem na jeho autogramiádě a mám od něho v knize věnování, a kniha - tak ta se mi moc líbila, hlavně mě zaujalo, jak anglický autor S. Mawer zná českou historii. Světovou premiéru hry podle románu připravilo Městské divadlo Brno a spisovatel S. Mawer byl s manželkou na předpremiéře 6.2. a seděl přede mnou.

 

AMADEUS - Milovaný bohem

30. 1. 2015

Mozart & Salieri, genialita & průměrnost nebo taky Donutil & Donutil. Divadelní hra inspirovaná slavným filmem Miloše Formana, hra původně určená pro Prahu, pro Divadlo na Vinohradech, kde se po změně vedení divadla už na program nedostala, což je vlastně dobře, protože byla nastudovaná v Brně v DNP, pod vedením Vladimíra Morávka. A do DNP se po mnoha letech vrátil i Miroslav Donutil (Salieri), který se na jevišti potkává se svým synem Martinem (Mozart). 

 

Koule

24. 1. 2015

Divadelní hra Koule - Příběh vrhačky, z dílny šikovného Klicperova divadla z Hradce Králové, vznikla asi před dvěma lety podle hodně úspěšné stejnojmenné rozhlasové hry, která vyvolala tolik emocí. Režisér D. Drábek v ní vypráví o životní cestě jedné slavné sportovkyně a později i podnikatelky a činovnice, která se ve hře jmenuje Milena.