Jdi na obsah Jdi na menu
 


zajímavosti

Příspěvky

Diego v ulicích

6. 9. 2017

Mám ráda věci s nějakým příběhem. Líbí se mi třeba příběh jednoho díla, které vzniklo v rámci letní akce Sochy v ulicích. Má název Pocta Diegu Riverovi. 
Diego Rivera byl mexický umělec, malíř a byl svého času velmi slavný. Byl ale i nadšený komunista, který část života prožil v Rusku. A navíc byl manželem malířky Fridy Kahlo.

 

Růženin lom

30. 8. 2017

dscn2009-001.jpgLokalita Hády se nachází v severovýchodní části města, mezi městskými částmi Maloměřice, Vinohrady a Líšeň. Je to jedna z přírodních dominant města 424 m n.m. Je odsud nádherný výhled na celé Brno a většinou i  mnohem dál, běžně až na Pálavu a někdy až na Alpy. V minulosti, údajně už od středověku, se zde těžil vápenec, takže oblast je tvořena čtyřmi navazujícími lomy. Koncem 20. století byla těžba definitivně ukončena a oblast prochází rekultivací.

 

Pulihrášek

1. 8. 2017

Zajímavý objekt stojí na Mendlově náměstí. Pulihrášek. Pocta genetikovi J. G. Mendelovi s využitím starých půllitrů nedalekého pivovaru Starobrno.
dsc_0971.jpg

 

Mluvte jako mluvčí

20. 7. 2017

Původně jsem se obávala, že to bude jedna z těch manažerských příruček, které popisují jak se tvářit, jak zaujmout, jak se postavit, jak máchat rukama, kam se dívat, aby člověk zapůsobil na posluchače. Jenomže tohle všechno je možná důležité, ale stejně je pořád nejdůležitější, umět plynně a zajímavě mluvit.
Kniha Davida Šimurky obsahuje desítky úkolů, jejichž cílem je zlepšit slovní zásobu a mluvený projev. A že je o knihu zájem, ukazuje i její čtvrté vydání ve velmi krátké době.

 

Archeopark v Pavlově

18. 6. 2017

Čím jsme starší, tím se víc těšíme (alespoň někteří) na setkání se spolužáky. Jako už tradičně na Jižní Moravě v Pasohlávkách. Tento víkend mělo být poměrně škaredě, tak jsem nechala doma kolo, a naplánovala jsem si kromě setkání i návštěvu Archeoparku v Pavlově.
dsc_0502-001w.jpg

 

Stránská skála

11. 4. 2017

dsc_0442.jpgJedno z nejzajímavějších míst, které se nachází v Brně a je snadno dosažitelné hromadnou dopravou, je Národní přírodní památka Stránská skála, která se nalézá na jihovýchodním okraji Brna mezi Líšní a Slatinou. Je to oblíbené výletní místo. 

 

Kleinův palác

9. 3. 2017

Kleinův palác v Brně si nechal postavit Franz Klein člen významné rodiny Kleinů někdy kolem roku 1878, na místě původního měšťanského domu U Zlaté koule. Architekty byli významní vídeňští umělci Theodor Hansen a L.Förster. Kleinův palác poskytoval rodině jednak luxusní bydlení, ale i kancelářské a obchodní prostory. Je zajímavý mimo jiné tím, že byl první stavbou v Čechách, kde byly uplatněny litinové funkční a dekorační prvky na oknech, ozdobných konzolách a arkýřích, vše z vlastních železáren v Sobotíně. Kleinův palác byl postaven velmi moderně, s funkčním systémem větrání a vytápění. Byl první stavbou v Brně se splachovacími záchody.

dsc_0240v.jpg

 

Brněnské podzemí

4. 10. 2016

Brno bylo podvrtáno a podkopáno všemi různými směry v takovém rozsahu, že si to málokdo umí představit. A to nejen v době středověku, ale i v době docela nedávné. Tentokrát mám na mysli všechny možné kryty, podzemní výrobny a sklady, které vznikaly v době první i druhé světové války. Jeden z takových krytů jsem měla možnost nedávno navštívit.
dsc_0758.jpg

 

Jakubské náměstí v Brně

12. 9. 2016

Jakubské náměstí v Brně je magické místo. To určitě potvrdí stovky lidí, kteří zde každý den, resp. večer postávají a posedávají v blízkosti zdejších několika vyhlášených brněnských podniků na náměstí u krásně opraveného gotického kostela sv. Jakuba. Místo je magické zejména proto, že tu ještě před 150 lety býval hřbitov.

 

Stádlec - řetězový most

22. 8. 2016

Kdyby ČNB nevydala v r. 2008 pamětní zlatou minci s názvem "Národní kulturní památka řetězový most ve Stádlci“, ani bych nevěděla, že most existuje. Obec Stádlec se nachází na cestě z Písku do Tábora. Po projetí obcí Stádlec, po úzké klikaté cestě dojedete až k řece Lužnici, kde už most uvidíte.
dsc_0731.jpg
 

 

« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

následující »